Posle Belgije, Srbija je prva zemlja u kojoj je urađen revolucionarni zahvat – ubrizgavanje matičnih ćelija u cilju obnavljanja srčanog mišića. U intervjuu za RSE dr Marko Banović govori o ovom zahvatu, ali i o stanju pacijenta. Pacijent kome su u Kliiničkom centru Srbije ubrizgane matične ćelije radi obnavljanja, infarktom oštećenog mišića srca, oseća se dobro i izašao je iz intenzivne nege.

Reč je o novom, ako se pokaže uspešnim, revolucionarnom metodu lečenja pacijenata posle teškog oblika infarkta koji nisu ni za baj pas operaciju, a ni za ugradnju stenta.

Dr Marko Banović koordinator studije o primeni matičnih ćelija u lečenju srca kaže da je Srbija, posle Belgije, prva zemlja u kojoj se primenjuje ovaj metod pod supervizijom čuvene američke klinike „Mejo“, odnosno dr Andreja Terzića, koji je, inače, beogradski đak.

RSE: Kako je sada pacijent?

„On je dobro, dobro se oseća. Ima malo krvi u mokraći, što je posledica malo veće doze antikoagulanata koje dobija. Dugo je trajala procedura, osam sati je trajala. Najvažnije je da je sada – kada je izašao, otišao na odeljenje i čim sve to potpuno prestane, otići će kući.“

RSE: Kakav će njegov život biti dalje?

„Potpuno normalan, on će dolaziti na kontrole. Mi ćemo ga pratiti naredne dve godine. Dolaziće posle mesec dana, posle tri meseca, šest meseci, devet i tako dve godine. Mi pratimo koliko će se funkcija njegovog srca poboljšati.“

RSE: Kada ćete moći da kažete – „Ovo je uspelo“?

„Mi prvo značajnije olakšanje očekujemo posle šest meseci.“

RSE: Da li postoji neki, da tako kažemo, rok trajanja?

„Nema! Naša očekivanja su da će deo srčanog mišića koji je mrtav, koji je promenjen, nema nikakvu funkciju, da će da se regeneriše. Ovo je vrsta regenerativne medicine, gde će mrtvo ožiljno tkivo biti zamenjeno novim živim tkivom.“

RSE: Da li to znači da ovaj postupak ako se pokaže uspešnim može da zameni i transplantaciju srca?

„On svakako može biti druga opcija kod takvih pacijenata – da. Mada, ne bih baš mogao reći da može da ga zameni, jer transplantacija ima svoje mesto. Ali svakako daje drugu opciju i može da pomogne takvim pacijentima. S obzirom koliko je transplantacija skupa i da malo centara na svetskom nivou to radi – ovo stvarno može biti alternativa.“

RSE: Koliko pacijenata imate u ovom trenutku i kako se dolazi na spisak?

„Imamo tri pacijenta koja su vec ušla u studiju i planiramo da registrujemo još četiri ovih dana. Nemamo ograničenja koliko pacijenta mi možemo da regrutujemo odavde, iz Srbije. Generalno, na nekom svetskom nivou je planirano oko 250, pa koliko ko može da doprinese.“

RSE: Da li će nekog dana, ako se naravno pokaže uspešnim, to biti revolucionarni iskorak u lečenju srca?

„Apsolutno. Ako se pokaže uspešnim može definitivno biti revolucionarna. Ovo je apsolutno nova metoda gde očekujemo dobre .“

Izvor: Slobodnaevropa

Call Now Button